Nasze propozycje - sprawdż

poprzednim miesiącu wrzesień 2016 następnym miesiącu
P W Ś C Pt S N
week 35 1 2 3 4
week 36 5 6 7 8 9 10 11
week 37 12 13 14 15 16 17 18
week 38 19 20 21 22 23 24 25
week 39 26 27 28 29 30

Najbliższe wydarzenia

Pt Wrz 30, 2016 @17:15 - 18:45
WARSZTATY ORIGAMI - WSPOMNIENIE WAKACJI

 

 Zapraszam na szczególne zajęcia plastyczne dla dzieci.


  


Opis sztuki origami

Origami to technika składania papieru pochodząca z Dalekiego Wschodu. Modele wykonuje się z kartek o różnych kształtach – najczęściej kwadratowych lecz także prostokątnych, trójkątnych i okrągłych. Składa się formy płaskie i przestrzenne, zwykłe i nacinane, a nawet wycinane i klejone, choć nie są one uznawane za „czyste” Origami. Tworzy się formy pojedyncze i złożone z wielu modułów. Do tworzenia Origami używany jest papier gładki, wzorzysty, barwiony, drukowany, gruby, cienki, błyszczący, matowy... Stosuje się też różne rozmiary kartek.   

Opis zajęć
Zajęcia przeznaczone są dla dzieci w wieku 6-12 lat.
Efektem każdego spotkania jest stworzenie przez dziecko przynajmniej dwóch figurek Origami i w przypadku łatwego wzoru nauczenie się na pamięć jak go wykonać.
 
Cele
Origami działa bardzo wszechstronnie na rozwój dziecka. Pobudza układ nerwowy, integruje pracę obu półkul mózgowych. Wrażenia są odbierane za pomocą kilku zmysłów równocześnie (dotyk, wzrok, słuch), które muszą ze sobą współpracować. Składanie papieru doskonale ćwiczy małą motorykę, koordynację wzrokowo ruchową, rozwija wyobraźnię przestrzenną. Konstruowania papierowych form nie należy traktować jedynie jako aktywności czysto plastycznej czy technicznej. Procesowi tworzenia towarzyszą ćwiczenia językowe, matematyczne, porównywanie, przekształcanie, opisywanie. Dziecko uczy się cierpliwości, dokładności, rozumienia poleceń i wyjaśniania z czym ma problem.
Origami można wykorzystywać także podczas pracy z ludźmi niepełnosprawnymi jak i z dziećmi z trudnościami szkolnymi (dysleksja, dysgrafia).

Metody pracy
Formy prezentowane dzieciom są proste i dostosowane do ich umiejętności w danym wieku.
Poszczególne zagięcia papieru są prezentowane przez prowadzącą, która następnie pomaga dzieciom mającym problem z danym krokiem. Każdy następny ruch jest rozpoczynany w momencie jak wszystkie dzieci uzyskają wymagane stadium pracy. Dodatkowo dziecko ma przed sobą instrukcję, którą uczy się czytać i może potem zabrać ze sobą do domu aby dalej ćwiczyć daną formę.
Zajęcia odbywają się w formie comiesięcznych (lub częstszych) spotkań tematycznych z okazji takich jak: Boże Narodzenie, Dzień Babci/Dziadka, Walentynki, Dzień Kobiet/Chłopaka, Wielkanoc, Dzień Matki/Ojca, Dzień Dziecka, wakacje, Dzień Nauczyciela, Halloween, Andrzejki, Mikołajki, poszczególne pory roku. W czasie zajęć dzieci wykonują modele zwierząt, roślin lub przedmiotów związanych z tematem. Np. w przypadku Bożego Narodzenia są to renifery, Mikołaje, poinsencje, pudełka na przenty. Prowadząca swoje figurki pozostawia w miejscu zajęć jako dekorację, dziecko  może je zabrać ze sobą do domu.
 

Tematy i daty zajęć z origami dla dzieci
w roku szkolnym 2015/2016

Na warsztatach dzieci różnymi technikami plastycznymi przygotowują otoczenie, a następnie składają figurki i umieszczają je w powstałym miejscu tworząc całą kompozycję tematyczną.

ORIGAMI

DATA

TEMAT

WYKONYWANE

02.10

Ostatnie zbiory

Warzywa i owoce + miseczka

06.11

Jesień w lesie

Listy, niedźwiedzie, wiewiórki + drzewa

04.12

Mikołajki

Mikołaje + worek na prezenty

08.01

Zima

Bałwany, choinki + wycinankowe płatki

04.03

Dzień Kobiet

Pierścionki, bransoletki + wieszak

01.04

Wiosenne niebo

Modułowe gwiazdy + niebo

06.05

Wycieczka na wieś

Świnki, krowy, konie + zagrody

03.06

Lato nad morzem

Morski obrazek – ryby, statki, glonyZajęcia odbywają się w piątki, w godzinach 17.15 – 18.45
w Akademii "PINOCCHIO",  ul. Kadłubka 41, Szczecin
Szczegóły zawsze w Aktualnościach

Informacje i zgłoszenia: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. ,