W ostatnim odcinku naszej serii przedstawię zasady obowiązujące w origami i jakie praktyczne korzyści niesie ze sobą składanie papierowych figurek.
Origami to nie rzecz dla zabieganych biznesmenów, ponieważ wymaga czasu - są takie figurki, które zabierają nawet kilka godzin na złożenie! Ale formy, jakie warto przedstawiać dzieciom są o wiele prostsze i ich składanie trwa nie więcej niż 20 minut. Dzieci przeciętnie są w stanie wytrzymać maksymalnie 1,5 godziny ciągłej pracy (czas mija im bardzo szybko i nie czują potrzeby przerwy), potem meczą się i dekoncentrują, gdyż sztuka ta angażuje bardzo wiele procesów w mózgu, o czym szerzej napiszę dalej.
W origami liczą się chęci oraz zdolność czerpania siły z niepowodzeń, a nie zrażanie się porażkami, szczególnie na początku.
Z definicji origami jest zabawą, jeśli składa się figurki z gotowych wzorów, staje się sztuką, jeśli wymyśla się nowe formy. Dla dzieci jednak już samo złożenie figurki według instrukcji jest aktem twórczym i niesie ze sobą bardzo dużo satysfakcji. Dlatego też nazywam origami sztuką także w jego odtwórczej formie.